Vyhledávání
      

Cibule zimní (Allium fistulosum)

Zelenina > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Cibule zimní je vytrvalá rostlina vysoká 50cm. Patří, stejně jako cibule kuchyňská nebo česnek,k botanickému druhu Allium. Její cibule není tak vyvinutá jako cibule zimního druhu a je nepatrně silnější než stvol.

Cibule zimní je také nazývána jako česnek ošlejch, cibule velšská nebo paradoxně jako cibule jarní. Bez ohledu na přiřazení k ročnímu období je tato zelenina na našem trhu k dostání celý rok.
Květy cibule zimní vytvářejí kulaté okolíky podobně jako u cibule kuchyňské. Jsou drobné, nažloutle bílé. Stonek je dutý, tlustostěnný, vyrůstá ve druhém roce. Listy jsou četné, trubkovité, duté, tlustostěnné, tmavozelené, 25 -30cm dlouhé. Kořeny má cibule zimní dlouhé, vyvinuté v kůlový kořen.

Čeleď:
Liliovité

Původ:
Cibule zimní pochází z Číny.

Použití:
Cibule zimní se používá hlavně v kuchyni. Má aromatické listy, které se hodí k ochucení polévek, salátů, vaječných omelet, tvarohu, nejrůznějších masitých a rybích jídel. Můžeme ji připravit také samostatně jako zeleninu.

Cibule zimní obsahuje mnoho látek s léčivými účinky. Působí močopudně, rozpouští hlen, podporuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. V tradičním čínském lékařství se používá zejména k uvolnění ucpaného nosu při rýmě, k léčbě kataru a horečnatých stavů. Při horečce vyvolává cibule zimní silné pocení a snižuje tak tělesnou teplotu. Zmírňuje nadýmání a při zevním použití jako obklad vysouší rány a vředy.

Pěstování:
Tato rostlina nemá žádné zvláštní nároky na pěstování. Můžeme ji pěstovat několik let na stejném stanovišti. Bývá však pěstována nejčastěji jako dvouletá nebo tříletá rostlina. K růstu potřebuje slunce nebo polostín. Neměli bychom při jejím pěstování používat čerstvá organická hnojiva.

Množení:
Cibuli zimní množíme dělením s tím, že při tomto způsobu množení nejsou rostliny odolné vůči mrazu a velmi rychle tvoří semena. Lepších pěstebních výsledků dosáhneme výsevem semen. Vyséváme přímo do země, od února do března, do řádků v odstupech 20cm. Zeminu přitlačíme. Při teplotě 15 stupňů vzklíčí semena během čtrnácti dnů. V březnu můžeme rostlinu množit dělením.

Sklizeň:
Listy otrháme hned, jak dorostou do požadované velikosti. Můžeme je sušit.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.