Zpět na seznam

Jabloň obecná

Malus pumila

Foto: Jabloň obecná
Detail
Kategorie Ovoce
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny bílá, růžová
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Nízké okrasné a moštové jabloně jsou stromy vysoké až 10m, opadavé, často samosprašné. Plody jsou velké 1 -7cm, kulovité, zelené nebo červené. Délka jejich života je dlouhá.
Okrasné jabloně rostou divoce v živých plotech a oproti ovocným odrůdám mají menší, jasněji zbarvené plody. Jsou nepříliš chutné až zcela nepoživatelné, poskytují však vynikající zavařeninu.
Moštová jablka se podobají stolním a kuchyňským odrůdám, plody jsou velikostí mezi oběma extrémy, jsou ale hořké a trpké.

Vybrané okrasné jabloně se pěstují v parcích a jsou vhodnými opylovači pro jiné odrůdy. Pěstují se na polozakrslých odnožích jako drobné stromky.
Moštové odrůdy se roubují na vzrůstné nebo generativní podnože, poskytující možnost neomezeně bujného růstu.

Mnohé plané jabloně patří mezi známé okrasné dřeviny, např. ´John Downie´, který má dlouhé zlatavě oranžové plody a ´Golden Hornet´ s jasně žlutými jablky. Většinou jde o hybridy jabloně nízké (Malus pumila) s jabloní lesní (Malus sylvestris, která má trpké, tvrdé, zelené plody a někdy je trnitá.
Malus mitis má měkčí listy a sladší a barevnější plody.
Jabloň drobnoplodá (Malus baccata) a Malus manchurica se často pěstují pro své zářivě červené plody.

Moštové odrůdy jsou prošlechtěnější a bližší hybridům druhu Malus domestica. Každá místní odrůda je pokládána za nejlepší. Nejchutnější jsou : ´Yarlington´, ´Mill´, ´Sweet coppin´, ´Kingston Black´, ´Tremlett´s Bitter´, ´Crimson King´.

Čeleď:
Rosaceae

Původ:
Jablka z původních botanických druhů byla užívána od pradávna a také jablečný mošt se připravuje už vel i dlouho. Byla pravděpodobně dovezena do Corwallu fénickými obchodníky s cínem.
Malus baccata a Malus manchurica pocházejí z Číny.

Pěstování:
Okrasná a moštová jablka jsou odolnější než stolní odrůdy. Můžeme je pěstovat prakticky kdekoliv s výjimkou trvale podmáčených nebo zcela vyprahlých míst.
Jak okrasné, tak moštové jabloně se nehodí do skleníku. Potřebují zimní klid, jinak plodí velmi špatně. Pro většinu míst jsou ostatně dostatečně odolné.
Okrasné jabloně plodí dokonce ve velmi malých květináčích. Moštové odrůdy ale v takovýchto podmínkách neposkytují téměř žádnou úrodu.

Okrasné jabloně většinou pěstujeme jako polokmeny na středně silných podnožích a provádíme pouze hygienickou zimní prořízku. Moštové odrůdy se pěstují jako vysokokmeny na silných podnožích a vyrůstají do velkých stromů. Po výchovném řezu a vytvoření koruny vystačíme s výchovným zimním řezem.

Okrasné jabloně v květu jsou velmi atraktivní a mnohé mají dekorativní plody, moštové odrůdy jsou větší a méně krásné. Všechny jsou ale velmi užitečné pro hmyz a svými plody i pro ptactvo, hlodavce a další organismy.
Pro společné pěstování jsou vhodné česnekovité rostliny, hlavně pažitka a také dračíky a řeřicha, kteří odpuzují pilatky a vlnatky. Vhodné je sousedství kopřiv.

Jak okrasné, tak i moštové jabloně bývají pěstovány v živých plotech nebo v sadech se spásaným podrostem. Zatravněná půda je těmto stromům příjemná. Na starých stromech se často setkáváme se jmelím, aniž by byl patrný nějaký nepříznivý efekt.

Hnojení:
Na jaře postřikujeme stromy stimulátorem Bio-Algeen S-90.

Sklizeň:
Pro přípravu rosolů se mohou okrasná jablka sklízet nezralá, ale můžeme je na stromě ponechat i déle, protože ptákům nechutnají tak, jako jablka měkčí.
Moštová jablka necháváme na stromech co nejdéle, aby byla co nejměkčí a nejcukernatější. Při setřásání se snadno poškodí, a proto je nejlepší je neskladovat, ale ihned lisovat.

Použití:
Zbytky jablek po lisování můžeme sušit a uchovat na pozdní zimu, kdy mohou sloužit jako vítaná potrava pro ptáky nebo domácí zvířata.
Z planých a okrasných jablek se připravuje výborná ovocná zavařenina. Můžeme je použít i ve směsi s jiným ovocem, které má méně pektinu a zpracovává se hůře.

Moštová jablka se zpracovávají pouze na mošt. Čistí se, krájejí a lisují. Jablečný mošt bývá fermentován obvykle s přídavkem vinných kvasinek a cukru na jablečné víno. Po fermentaci může být čirý, zakalený, sladký nebo jiskrný, zelený nebo žlutý, podle místního vkusu. Bývá vyráběn ze směsi několika odrůd, tak aby se získala optimální směs kyselosti, sladkosti a taninů.
Výborný mošt může být připraven i ze směsi desertních a kuchyňských jablek. Někdy ale zkvasí až na ocet.

Množení:
Některé okrasné jabloně se dají pěstovat ze semene, ale není to spolehlivé. Standardní typy se roubují na podnože, které odpovídají požadované velikosti a místu. Na nejslabších podnožích ani okrasné, ani moštové jabloně neprospívají, ale na silnějších z nich vyrůstají velké stromy.

Choroby, škůdci:
Tyto jabloně trpí podobnými problémy jako stolní a kuchyňské odrůdy, ale jejich úroda nebývá vážněji poškozena. Okrasné jabloně jsou velmi plodné, ať už se o ně staráme či nikoliv. Moštové odrůdy netrpí strupovitostí.
Nové fotografie rostlin