Zpět na seznam

Křen selský

Armoracia rusticana

Detail
Kategorie Zelenina
Výška rostliny od 60 cm do 90 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny list, kořen
Popis

Křen selský je vytrvalá rostlina, vysoká 60 -90cm. Má dlouhý masitý kořen, který je na povrchu nažloutlý, uvnitř s bílou dužinou. Silná přímá listnatá lodyha je dutá a hluboce rýhovaná. Listy jsou velké, eliptické, s vroubkovaným okrajem, po rozdrcení ostře čpí. Bílé aromatické květy rozkvétají od června do srpna.

Anglické jméno křenu „horseradish“ = koňská ředkvička, pochází asi z toho, že koně i jiná zvířata chovaná na farmách s oblibou křen požírají, i když byly případy, kdy zvířata po požití velkého množství křenu pošla. Pravděpodobně to způsobilo velké množství těkavých silic, které vyvolaly akutní zánět žaludeční stěny.

Křen se kdysi považoval hlavně za léčivou rostlinu, ale dnes se používá téměř výhradně pro kuchyňské účely. Tento zvyk zavedli koncem 16. století Němci a Dánové, když začali připravovat křenovou omáčku k rybám a masu. V 17. století se křen u uplatnil v Británii a křenová omáčka se dnes běžně podává jako příloha k rostbífu.

Ve středověku se křen často používal jako prostředek podporující trávení.

Původ:
Křen pochází z jihovýchodní Evropy a z Asie. V mnoha částech Evropy dnes zdomácněl, včetně celé Evropy. Často roste zplanělý na polích, kolem cest a rumištích.

Pěstování:
Křen vyžaduje vzdušná slunná stanoviště a lehlé, živné, vlhké půdy. Na jaře se vysévají semena a ve stejnou dobu se mohou vysazovat i kořenové řízky nebo tenké kořínky. Řízky se sází do hloubky 5cm a na vzdálenost 30cm. Křen není vhodný pro pěstování v místnosti.

Sběr:
Kořeny vyrýváme podle potřeby nebo koncem podzimu. Mladé listy se mohou trhat podle potřeby a potom sušit pro další použití. Kořeny se ukládají celé do písku, pokud je chceme příští rok vysadit, nebo je omyjeme, nastrouháme, popř. Nakrájíme na plátky a usušíme. Můžeme je také omýt a naložit do bílého vinného octa.

Použití:
Křen se používá hlavně v kuchyni. Křenové placky připravené z listů mohou pomoci při omrzlinách, ztuhlých svalech, revmatismu a zánětu sedacího nervu. Šťáva z křenu smíchaná s bílým vinným octem je prostředkem k zesvětlování pih. Kořen namočený v mléce slouží jako pleťové mléko.
Nové fotografie rostlin