Zpět na seznam

Mandloň obecná

Amygdalus communis

Detail
Kategorie Ovoce
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny narůžovělá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červen, Červenec
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Mandloň obecná (Amygladus communis) je opadavý strom vysoký 6m. délka jeho života je krátká. Plody jsou velké 5cm, oválné, zašpičatělé, s hnědou slupkou, jsou bohaté na bílkoviny, vápník, železo, vitamíny B2 a B3 a fosfor.

Madloně jsou příbuzné s broskvoní, mají ale větší, lehce narůžovělé květy, které se objevují ještě před dlouhými, úzkými listy. Kvetou asi o čtrnáct dní dříve než broskvoně a mohou být proto poškozeny mrazem. Plané variety mívají někdy otrněné větve, plody mají nejedlé, tuhé, pýřité oplodí šedozelené barvy, které snadno puká v podélném zářezu. Pod ním se skrývá hladké pecka s četnými mělkými póry, která obsahuje ploché, oválné jádro se zašpičatělým koncem.

Existují dvě hlavní linie mandloně obecné: sladké mandle (Amygladus communis) convar. dulcis a hořké mandle (Amygladus communis) convar. amara. První jsou oblíbenou pochoutkou, druhé se používají k ochucování pokrmů a jako zdroj oleje.. K jídlu se nehodí pro svou příliš hořkou chuť a také pro vysoký obsah amygladinu, z něhož se v ústech uvolňuje prudce jedovatý kyanid.

Ve Španělsku se dosud pěstuje starobylá odrůda ´Jordan´ s křehkou peckou. Plody odrůdy ´Texas´ jsou nejchutnější pražené ve slupce a solené.

Čeleď:
Rosaceae

Původ:
Mandle pocházejí ze Střední Asie, byly známy již starým Hebrejcům a Féničanům. Dlouho se pěstují v jižní Evropě a západní Asii, nyní také v Kalifornii, jižní Africe a jižní Austrálii.

Pěstování:
Mandloně vyžadují obohacenou, lehkou a provzdušněnou půdu a spon alespoň 3m. Po prvním roce se již nemusí vyvazovat ke kůlu. Důležitý je dostatek kompostu a přihrnování. Většinou rostou ve formě keřů, pro které je ideální poloha u zdi. Není vhodné je pěstovat v blízkosti broskvoní, s nimiž se mohou křížit a rodí pak hořké plody. Doporučuje se umělé opálení. Většinou nejsou samosprašné, je tedy třeba pěstovat několik stromů najednou.

Ve skleníku se mandloně pěstují jen zřídka, protože nezbytná práce s ořezáváním a vyvazováním bývá jen zřídka odměněna výsledkem. V zimě skleník nevytápíme, abychom stromům poskytli období klidu. Při pěstování ve skleníku se objevuje řada problémů. Výskat svilušek můžeme omezit udržováním vysoké vlhkosti.

Při důkladném řezu, dostatku výživy a vláhy můžeme pěstovat mandloně i ve velkých nádobách. Umožní nám to chránit stromky během zimy a za květu a vynášet je ven na léto. Tak se vyhneme kadeřavosti listů i poškození mrazem. Před mrazem musíme chránit nejen květy, ale i mladé plody.
Mandloň, podobně jako broskvoň, plodí na jednoletých výhonech. Vzhledem k velké zátěži plody, neprořezáváme příliš radikálně.

Asi jednou za tři roky odřežeme několik hlavních větví a zbylé horní větve zkrátíme, abychom podpořili plodný růst spodních větví a pahýlů. Nejvhodnější dobou pro tento zásah, který také napomáhá udržovat praktický, keřovitý a nízký tvar, je předjaří, v této době však můžeme vyvolat houbové onemocnění – stříbřitost listů. U zdí a ve vnitřních prostorách se mohou mandloně tvarovat podobně jako broskvoně. Probírka plodů není nutná, je ale vhodnou prevencí dvouletého cyklu plození.

Mandloně, ať už plodící stromy, nebo některé z mnoha kultivarů, jsou krásné. V suchých a teplých oblastech přinášejí užitek ptákům, hmyzu i hlodavcům.

Mandloním se daří ve společnosti česneku, pažitky, jetele nebo vojtěšky a kopřivy dvoudomé.

Hnojení:
Mandloně postřikujeme jednou měsíčně stimulátorem Bio-Algeen S-90.

Sklizeň:
Jakmile začnou plody opadávat, setřeseme je, oloupeme a usušíme. Při komerčním zpracování se skořápky luští, semena je lépe ponechat nedotčená. V suché soli nebo písku vydrží po dlouhou dobu.

Použití:
Jádra můžeme ponechat v hnědém osemenění nebo je oloupat, abychom dosáhli čistší chuti. Mohou se konzumovat syrová, tepelně upravená nebo jako mléko, tzv. Sirop d´Orgeat.
Z tvrdého dřeva se vyrábějí kvalitní dýhy, olej slouží ke kosmetickým účelům.

Množení:
Mandloně můžeme pěstovat z pecek, potom ale potrvá roky, než začnou plodit, a můžeme se dočkat i smíšené úrody sladkých a hořkých mandlí. Ve Velké Británii se mandloně očkují na podnože St. Juliena, potom rodí už třetím rokem. Nejlepšími podnožemi jsou ale semenáčky mandloní nebo broskvoní.

Choroby, škůdci:
Do plodů mohou pronikat škvoři, kteří vyžírají jádro. Je dobré proti nim použít pásy lepenky, omotané kolem jednotlivých větví. Kůru musíme chránit před zvěří, především před králíky a srnci. Hlavním problémem mandloní je kadeřavost listů. Deštivé počasí koncem jara a na počátku léta může způsobit plesnivění plodů. Mrtvice a klejotok jsou příznakem špatného růstu, můžeme jim předejít důkladným přihrnováním a radikálním řezem.
Nové fotografie rostlin