Zpět na seznam

Meruňka obecná

Armeniaca vulgaris

Detail
Kategorie Ovoce
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Květen, Červen, Červenec
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, lehké půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Meruňka je strom vysoký až 6m, opadavý, otužilý, samosprašný.plody jsou velké 3x5cm, žluté až oranžové, bohaté na vitamin A a draslík.
Tento nevelký strom vykvétá brzy z jara ještě před olistěním. Květy jsou bílé, někdy se objevují i na letorostech, tónovaných do červena nebo dohněda. Listy se podobají spíše švestkovým než třešňovým nebo broskvoňovým, také plody jsou odlišné, mají kulatější pecku a také výraznou chuť.
Jedním z nejchutnějších kultivarů je ´Moorpark´, ve skutečnosti hybridem slívy a meruňky.
Nejčastěji pěstovaným kultivarem je ´New Large Early´, později dozrávají ´Alfred´ a ´ Farmingdale´, který je odolnější vůči mrtvici meruněk.
Osvědčenou odrůdou je ´Moorpark´, který dozrává později.
Odrůdu ´Hemskerke´ můžeme v chladnějších oblastech pěstovat u zdi, je to raná odrůda.
Dalšími běžnými kultivary jsou : ´Bredská´, ´Goldcot´, ´Blenheim´, ´Tross Orange´.
Z pecek sušených plodů, které se občas prodávají v obchodech, si můžeme vypěstovat indickou meruňku ´Hunza´. Tento velký keř má spíše ozdobný, než plodonosný význam. Japonská meruňka ´Prumus mume´ má vonné květy a trpké plody, které se většinou konzumují solené a naložené.

Čeleď:
Rosaceae

Původ:
Meruňky pocházejí z Číny nebo ze Sibiře, nikoli z Arménie, kde se s nimi poprvé setkal Alexandr Veliký. Velkou oblibu získaly u Římanů, kterým se ale nikdy nepodařilo vysadit je v Evropě. Zřejmě nejstarší vyšlechtěnou odrůdou je ´Bredase´, která se svým vzhledem velmi blíží popisu meruněk starých Římanů.

Pěstování:
Meruňky vyžadují, podobně jako většina peckovin, chladnou zimu, která jim umožní odpočinek, a teplé léto k dozrání plodů. Samotné stromy jsou otužilé, květy se ale objevují tak brzo, že je může poškodit mráz.
Půda by neměla být příliš těžká ani vlhká. V chladnějších oblastech spolehlivě rodí pouze u vyhřáté zdi.
Pod sklem rodí meruňky spolehlivěji, pokud jim v období klidu dopřejeme chlad, celoroční pěstování ve vytápěném skleníku není vhodné. Výhodnější jsou velké nádoby, ve kterých můžeme rostliny ponechat venku a přenést je do vnitřních prostor pouze v době květu, poté je přestěhujeme opět ven.
Nejjednodušší je ponechat meruňkám stromovitý tvar a v případě potřeby odřezávat pouze odumřelé a nemocné větve. Části stromu napadené mrtvicí je třeba zcela odstranit. Meruňkové dřevo je křehké, je proto nutné zabránit oporami nebo řezem nadměrnému přetížení větví.
Na zdi a stěny budov můžeme plodný obrost vyvazovat do tvaru vějíře. Výchovný řez a odstraňování větví napadených mrtvicí provádíme koncem zimy, letní řez brzdí růst.
Mimo květ nejsou meruňky příliš nápadné. Ozdobné kultivary, např. ´Hunza´, jsou sice krásné, ale málo plodí. Časné květy jsou důležitou potravou pro hmyz.
V blízkosti meruněk nepěstujeme rajčata, brambory ani oves. Příznivě působí česnek a pažitka.

Hnojení:
Jednou měsíčně postřikujeme stimulátorem Bio- Algeen S-90.

Sklizeň:
Meruňky sklízíme co nejpozději, nenecháme je ale opadat. Předčasně sklizené plody určené k zásilkám už nikdy nedosáhnou plné zralosti a chuti. Lepší je sníst je hned, nebo je zavařit či zmrazit.

Použití:
z meruněk se vyrábí výborná džem, mohou se zavařovat v brandy nebo sirupu. Jádra jsou na rozdíl od většiny ostatních druhů rodu Prumus jedlá a sladká a mohou se užívat k výrobě pečiva.
Dřevo meruněk je křehké, hodí se jen na podpal.

Množení:
Meruňky se štěpují na vhodné podnože. Podnožím ze semenáčů broskvoní a meruněk se daří lépe v lehčích a sušších půdách. Úspěšně plodící stromy můžeme vypěstovat i z pecek.

Choroby, škůdci:
Meruňky škůdci příliš netrápí. Mravenci na ně mohou zavléct červce, občas se objevují i housenky nebo mšice.
Meruňky trpí mrtvicí, která působí odumíraní větví, a klejotokem, při kterém vytéká míza z větví, nebo z kmene. Obě tyto choroby jsou příznakem špatného stavu stromu, musíme tedy dodržovat tyto podmínky: méně plevele, více kompostu a nastýlky, více vláhy a vzduchu ke kořenům, postřik stimulátorem a řez.
Nové fotografie rostlin