Vyhledávání
      

Renklóda italská (Prunus italica)

Ovoce > 

Výška rostliny: 
od 4.0 m do 5.0 m
Doba květu: 
Duben, Květen
Doba plodu: 
Červen, Červenec
Doba sběru: 
Srpen, Září
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, lehké půdy, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Renklódy jsou stromy či keře vysoké 4 -5m, odolné, dlouhověké, s plody velkými 2 -4cm, zelené až červené barvy.Tyto stromy jsou podobně jako švestky středně sezónní a jejich plody jsou sladké, zelenožluté až dozlatova a slabě aromatické.
Plody jsou kulatější než švestky, menší, tužší a méně ojíněné. Na jedné straně plodů je rýha, často bývají červeně skvrnité. Stromy jsou houževnaté, většinou beztrnné, a mečovitější než většina švestek, které pokládáme za méně odolné.
´Old Greengage´ je původní, ale nespolehlivá odrůda. Dobře prošlechtěná je ´Cambridge Gage´.
´Transparent Gage´ je další starší odrůda pocházející z Francie. Její plody jsou medově sladké s průsvitnou slupkou, zlatožluté barvy a červenými skvrnami. Plodí na konci léta.
Mirabelky jsou podobné, ale menšího vzrůstu a mají menší plody. Kromě jižní Francie se vyskytují jen zřídka. Občas se jako mirabelky označují plody myrobalánu třešňového,aby byly lépe prodejné.
´Denniston´s superb´ je odrůda pocházející z USA a původní renklódě se podobá chutí, ale má větší a tvrdší plody, střední výnosy a je samosprašná.
´Jefferson´ je podobná, pozdní, není samosprašná.
´Reine Claudie de Bavay´ je nejspíš křížencem renklódy a švestky. Plodí o dva týdny později než předchozí odrůdy, na počátku podzimu. Z jejích plodů se připravují vynikající džemy, které jsou chutnější a kyselejší, když je ovoce sklizeno před dozráním.
Další hybrid ,´Golden Transparent´, má plody velké, kulaté a průsvitně žluté. Dozrává později a v chladnějších oblastech vyžaduje ochranu. Je samosprašný.

Čeleď:
Rosaceae

Původ:
Předchůdci renklódy se vyskytují v Malé Asii. Do severní Evropy a Británie byly dovezeny Římany, ale jejich pěstování v době Sasů a ve středověku postupně vymizelo a začalo se s ním opět až v roce 1725. název pochází z francouzského Reine Claudie, tedy královna Claudie.
Původní renklódy se množí semeny, ale existují některé vyšlechtěné velkoplodé odrůdy a také několik dobrých kříženců renklódy a švestky.

Pěstování:
Renklódy vyžadují lehčí půdu než švestky, ale stejně bohatou, vlhkou a vzdušnou. Mají přirozený sklon k vytváření vysokokmenů, které vyžadují vzájemnou vzdálenost 6m.
V chladnějších oblastech potřebují ochranu, např. zídky. Některé odrůdy plodí i v polostínu u zdí.
Renklódy a některé vybrané mirabelky nebo odrůda ´Transparent´ se pěstují v nádobách, protože je to jediný způsob, jak omezit jejich vzrůst. Můžeme je tak také přenášet do skleníků v době květu a dozrávání ovoce. V zimě vyžadují renklódy vegetační klid.
Obvykle se pěstují jako čtvrtkmeny nebo keře, po zformování koruny postačí udržovací řez, který provádíme koncem léta. Přetížené větve vyžadují podporu, i když ne tolik jako u švestek. Protože mají sklon k nepravidelné úrodě, je důležitá probírka plodů, i když nepřináší takové výsledky jako u jiných plodin. Tvarujeme podobně jako švestky, tedy do šikmé palmety nebo do vějíře, vyvázaného ke zdi.
Renklódám se dobře daří v blízkosti velkých švestek, na jejich chráněné, slunné straně.

Hnojení:
Na jaře postřikujeme stimulátorem Bio-Algeen S-90.

Sklizeň:
Plody renklód se v obchodech objevují zelené a tvrdé, protože v tomto stavu jsou poměrně trvanlivé. Když je sklízíme v plné zralosti, mají vynikající chuť, nesmí se ale sklízet příliš pozdě, zejména za vlhkého počasí. Mohou se zpracovávat jako džemy, sýry, šťávy nebo vypeckované zmrazit.

Použití:
Renklódy poskytují nejlepší ze švestkových džemů. Pravý mirabelkový džem má podobnou chuť jako meruňkový, je dokonce lepší.
Prunele je francouzský likér z Alsaska a Anjou, připravený z mirabelek. Slivovice eau –de –vie pochází z balkánu.

Množení:
Renklódy se obvykle roubují na podnože myrobalánu, novější zakrslé podnože umožňují snáze je vyvazovat ke zdi. Řízkovat můžeme bez záruky úspěchu v pozdním podzimu, nejstarší variety dobře vzcházejí z pecek.

Choroby, škůdci:
Díky své sladké chuti jsou renklódy stále ohroženy ptáky, kteří napadají pupeny i plody. Poškození, které způsobí, se může stát vstupní branou různých infekcí. Prevencí je přes zimu v oblastech s hojným výskytem ptáků obalování stromu síťovinou. Plody jsou také oblíbenou hostinou vos, vůči nimž musíme být nesmlouvaví.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.