Foto: Réva
Detail
Kategorie Pnoucí
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Révy jsou opadavé, samosprašné liány. Délka jejich života je dlouhá. Plody jsou velké do 2cm, v hroznech, červené nebo černé.

Bylo popsáno několik stovek druhů hroznů rodu Vitis. Většinou jsou to ozdobné popínavé révy. Do značné míry se jim podobají i rody Ampelopsis a Parthenocissus připomínají víno a dokonce mají i hrozny, které jsou ale nejedlé.

Tyto druhy vína jsou pěstovány spíše pro svou schopnost rychle zakrýt nevzhledná místa a pro podzimní výrazné zbarvení listů. Jejich plody jsou pokládány spíše za nadbytečný doplněk, poskytují však různé vůně.

I když jsou pro komerční účely a pro výrobu vína výlučně používány různé odrůdy Vitis vinifera, po světě se nesčetné plody dalších druhů rodu Vitis konzumují už od pradávna. Jejich „krev“ ovlivnila v mnohých případech i některé odrůdy Vitis vinifera. Těchto druhů je ovšem málo.

Vitis aestivalis má srdcovité listy, vespod ochmýřené, vonné květy a časné černé plody. V Evropě se poprvé objevila v roce 1656.

Vitis labrusca je dalším druhem dovezeným do Evropy v roce 1656. Letorosty jsou chlupaté a listy kožovité, na špičce temně zelené, později na spodní straně růžové. Plody jsou kulaté, temně nachové a mají výraznou pižmovou vůni, která je občas nepříjemná. Tento druh dal vzniknout několika dobrým kultivarům: ´Concord´.

Podobná je Vitis vulpina´ s lesklými listy. Obě mají sladce vonící květy.
Vitis rotundifolia se v USA běžně používá k výrobě vína. V hroznu má půl tuctu velkých masitých plodů, jsou obvykle černé, i když byly vypěstovány místní bílé odrůdy.

Vitis cordifolia je velmi odolná a dobře se jí vede na vápenitých půdách. Temně nachové plody musí před konzumací projít mrazem a jsou používány k výrobě vína. Některé místní odrůdy mají sladší, chutnější, červené nebo černé plody.

Vysoko šplhající Vitis riparia má velké, lesklé, hluboce vykrojené listy a velká samčí květenství, která mají výraznou nasládlou vůni rezedy. Plody jsou černé nebo jantarové a velmi kyselé.

Vitis coignetiae má obrovské listy o průměru až 30cm a je velmi vzrostlá. Protože se na podzim listy barví karmínově a šarlatově, vysazuje se jako okrasná rostlina. Její černé plody nejsou příliš chutné.

Vitis Davidii byla kdysi označená spinovitis, protože její kmen, odnože i listy mají trny. Na podzim se její listy barví karmínově. Její černé plody jsou poživatelné
Vitis californica plodí velké množství velmi chutných plodů.

Čeleď:
Viteaceae

Původ:
Vitis aestivalis a Vitis riparia pocházejí ze Severní Ameriky, Vitis rotundifolia je původem z USA, Vitis coignetiae je domovem v Japonsku a Koreji, Vitis davidii pochází z Číny, Vitis californica pochází z Ameriky, od Indiánů Pueblo.

Pěstování:
Většina druhů nevyžaduje zvláštní podmínky. K dozrání hroznů je třeba suchý podzim a v chladnějších oblastech je proto lépe pěstovat révu u teplých zdí. Zimní podchlazení je jim k užitku. Musíme se vyvarovat přehnojení.

Ochrana pře mrazem, deštěm a ptáky stojí za úvahu, ale réva pěstovaná ve skleníku je mnohem citlivější na jiné škůdce a plísně.

Podobně jako Vitis vitifera, ano ostatní druhy nemilují omezování, ve velkých nádobách je ale pěstovat můžeme. Tyto podmínky ale zkracují dobu života a umožňují jen malou úrodu. Spolehlivě brzdí vzrůst révy a umožňují její pěstování v omezeném prostoru.

Tyto druhy patří k nejhodnotnějším okrasným rostlinám, jsou vhodné k rychlému zakrývání, přestože pro malé zahrádky mohou být přes silnou prořízku až příliš rozpínavé. Díky mnoha květům a plodům jsou ideální pro přírodní zahrádky.

Divoké druhy upravujeme podobně jako normální révu a bez úpravy i ony uplatňují překotný růst, při němž se vyčerpávají samy svou nadprodukcí. Při okrasném využití to nevadí. Pro pěstování plodů je ale žádoucí krátký řez a vedení na drátěnkách se sponem cca 50cm, nebo, v případě citlivějších forem, na zakryté zdi. Hlavní rámec se tvoří během prvního roku, vykrýváním drátů, dřevem s plodným révím. Tyto výhony budou pak každé následující jaro vyhánět čípky, přičemž palice květů se objevují mezi třetím a pátým listem. Po dalších třech až čtyřech listech odnož odkloňujeme. Je důležité redukovat počet hroznů, na metr větve nenecháváme více než dva. V zimě odřezáváme všechny výmladky na jedno očko z každé hlavní větve, s výjimkou tažní.

Divokým druhům vína se daří dobře v blízkosti ostružin, šalvěje, hořčice a yzopu. Neprospívá jim zelí, ředkvičky, pryšce a vavřín.

Hnojení:
Na jaře jednou měsíčně postřikujeme rostlinu stimulátorem Bio-Algeen S-90.

Použití:
Většina plodů je příliš drobná s množstvím semen, nebo trpká, než aby se daly jíst čerstvé. Nejlepší jsou tedy ve formě šťávy nebo rosolů. Pro slinou vůni se některé z nich nehodí na přípravu vína.
Jako u jiných vín jsou prořezané zbytky vhodné na podpal.

Množení:
Protože představují přirozené druhy, lze je jen těžko pěstovat ze semen. Vyzrálé řízky, odříznuté v pozdním podzimu, jsou pro řízkování nejlepší. Možné je očkování nebo roubování.

Choroby, škůdci:
Jako odlišné druhy reagují na většinu révových škůdců a chorob dosti dobře. Problémem jsou pro ně snad jen ptáci.
Nové fotografie rostlin