Vyhledávání
      

réva vinná ´Arkadia´ (Vitis vinifera ´Arkadia´)

 

Ovoce > 

Doba sběru: 
Srpen, Září
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vinná réva odrůda Arkadia má středně velké až velké, tmavě zelené, trojlaločné až slabě pětilaločnaté, na okraji zoubkované listy. Povrch listové čepele je hladký.

Hrozen je velký až velmi velký u základu třapiny rozvětvený, rovnoměrně hustý. Bobule je velká, vejčitá, zelenožlutá, v plné zralosti až žlutá. Dužina je pevná, silná.

Odrůda dozrává ve vinařských oblastech jižní Moravy koncem srpna až začátkem září, je to raná odrůda, raší ve druhé polovině dubna, k zaměkání bobulí dochází koncem července.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda je typická stolní, byla vyšlechtěna na Ukrajině, ve výzkumném ústavu vinohradnickém a vinařském v Oděse. Je to kříženec odrůd Moldova x Cardinal. Je určena především pro pěstování u malovinařů a zahrádkářů.

Pěstování:
Odrůda je citlivá na zimní mrazy, vyžaduje proto teplá a chráněná stanoviště, slunné svahovité polohy, nebo stanoviště exponovaná na jih a dobře chráněná před výskytem zimních mrazů. Odrůda je bujně rostoucí, vyžaduje hlinité nebo hlinitopísčité půdy, které zadržují vodu.

V okrajových nebo nevinařských oblastech je odrůda vhodná i pro pěstování ve sklenících. Je vhodná pro pěstování na velkých tvarech, pergolách. Při velkých tvarech musíme regulovat násadu hroznů, aby nedocházelo k přeplození. V termínu po odkvětu je proto vhodné část hroznů odstranit, čímž zabezpečíme dobré podmínky pro rozvoj ostatních hroznů a zabráníme zeslabování keře.

Odrůdu je možné pěstovat i na středním, nebo vysokém vedení za stejných podmínek regulace plodnosti. V suchých letech je vhodné keře i během vegetace doplňkově zavlažit, odvděčí se nám kvalitními hrozny.

Odrůda je citlivá na zimní mrazy, s řezem je dobré počkat do března.

Choroby, škůdci:
Je to odrůda vyšší odolnosti, ale není rezistentní k houbovým chorobám. Protože brzy dozrává, nevyžaduje ochranu proti plísni šedé. V průběhu vegetačního období je ale vhodné provádět 2 - 3 chemická ošetření proti plísni révové a padlí révovému. Jako vhodný termín pro chemické ošetření se ukázala fenofáze po odkvětu, a další ošetření je nutné řídit podle rozvoje houbových chorob. Ve sklenících je nutné hlídat napadení padlím révovým.

Použití:
Je to typická stolní odrůda s hrozny vhodnými pro přímý konzum.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.