Vyhledávání
      

réva vinná ´Diamant´ (Vitis vinifera ´Diamant´)

 

Ovoce > 

Doba květu: 
Červen
Doba plodu: 
Červenec
Doba sběru: 
Srpen, Září
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vykrajované
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Réva vinná odrůda Diamant má středně velké, pětiúheníkové listy, pěstilaločné, středně hluboko vykrajované. Čepel listu je široce nálevkovitá, z obou stran hladká, řapíkový výkrojek je otevřený, ve tvaru „U“, nebo lyrovitý s ostrým dnem.

Hrozen je velmi velký, kuželovitý, řidší.

Bobule je velká, oválná, symetrická, žlutozelená se zaokrouhleným vrcholem. Slupka je srostlá s masitou dužinou.

Odrůda raší koncem dubna, kvete v první polovině června, zaměkání bobulí začíná koncem července. Hrozny dozrávají koncem srpna a začátkem září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byly vyšlechtěna ve výzkumném ústavu vinohradnickém v Bratislavě. Je to kříženec odrůd Julski biser x Panonia Kincle.

Pěstování:
Je to odrůda náročnější na stanoviště, vyžaduje dobré pěstitelské polohy, nejlépe svahovité pozemky. V malých zahradách je možné ji pěstovat na osluněných místech dobře chráněných před výskytem mrazů. Není vhodná pro pěstování v nížinných polohách, kde bývá poškozována zimními mrazy. V okrajových vinohradských oblastech ji lze pěstovat ve sklenících. Vyžaduje hluboké, výživné půdy, dobře zásobené vodou.

Odrůda raší později, není tedy poškozována jarními mrazy. Odolnost proti zimním mrazům je střední až dobrá.

Diamant je možné pěstovat na středním nebo vysokém vedení s řezem na dlouhé tažně. Je dobré odrůdu nepřetěžovat, abychom sklízeli velké a pěkné hrozny.

Při pěstování na zahrádce je možné použít pergolu, na které ale musíme regulovat sklizeň, protože odrůda velmi často přeplodní. Podnože vybíráme podle půdních podmínek.

Choroby, škůdci:
Odrůda je nejcitlivější na poškození plísní révovou a padlím révovým. Ochrana proti padlí révovému je důležitá při pěstování ve sklenících. K poškození plísní šedou, je odrůda odolná, protože brzy dozrává. Bobule nepraskají a neopadávají.

Použití:
Je to typická stolní odrůda pro produkci vysoce kvalitních hroznů určených výhradně pro přímý konzum. Bobule mají chrupkavou dužinu a slupka splývá s dužinou, což je důležitý znak u stolních odrůd.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.