Vyhledávání
      

réva vinná ´Panonia Kincse´ (Vitis vinifera ´Panonia Kincse´)

 

Ovoce > 

Doba plodu: 
Červenec, Srpen
Doba sběru: 
Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
plod
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vinná réva odrůda Panonia Kincse má středně velké, vejčité, středně hluboce pětilaločné listy. Řapíkový výkrojek je otevřený, lyrovitý, u báze řapíku ostrý.

Hrozen je velký, tvar válcovitě kuželovitý, u báze třapiny rozvětvený, rovnoměrně hustý až řidší. Bobule je velká, elipsovitá, pravidelná, se zaokrouhleným vrcholem, žlutá. Slupka je srostlá s pevnou a poměrně šťavnatou dužinou.

Odrůda raší v polovině dubna, zaměkání začíná koncem července a začátkem srpna, dozrává v první polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1942 v Maďarsku. Je to kříženec odrůd Královna vinic x Cegléd Szépé.

Pěstování:
Odrůda je velmi náročná na stanoviště. Je možné ji pěstovat na velmi teplých stanovištích, kde nedochází k výrazným poklesům zimních teplot. Je citlivá na poškození zimními mrazy. Je vhodná zejména do zahrad, vybereme ji proto nejteplejší místo v zahradě, vhodné jsou zejména slunné stěny zahradních staveb, hlinité, hlinitopísčité půdy dobře zásobené vodou a živinami.

Na velmi těžkých a nadměrně výživných půdách dochází ke sprchávání květenství. Odrůda ale nesnáší suché půdy, na kterých se nevytvářejí hrozny.

Stolní odrůda révy vinné je vhodné pěstovat v našich klimatických podmínkách na vysokých tvarech s dostatečnou zásobou starého dřeva.

Nejvhodnější je pěstování ve tvaru pergoly. Je možné pěstovat i na středním nebo vysokém vedení s řezem na tažně. Při tomto pěstitelském tvaru je vhodné provádět proředění hroznů – na výhonu ponechat vždy jen jeden, nejlépe vyvinutý hrozen.

Odstranění hroznů je vhodné provádět po úspěšném odkvětu. Tak méně zatížíme keř, získáme lépe vyvinutý hrozen, a zabezpečíme lepší vyzrálost dřeva, a tak nepřímo i lepší podmínky pro úspěšné přezimování. V oblasti hroznů je dobré provádět vylamování zálistků a tak zajistit lepší osychání listové plochy a hroznů a snížit možnost infekce houbovými chorobami. Vyžaduje pěkné počasí v době kvetení. Při deštivém a chladném počasí může docházet ke sprchávání květenství.

Choroby, škůdci:
Odrůda je citlivá na houbové choroby, musíme ji chemicky ošetřovat. Je nutné ji pravidelně postřikovat proti plísni révové a padlí révovému. Při pěstování v méně větraných sklenících se musíme zaměřit především na ochranu proti padlí révovému, které se v těchto podmínkách může více vyskytovat. Odolnost proti plísni šedé je dobrá, protože má tato odrůda volný hrozen a brzy dozrává.

Použití:
Je to typická stolní odrůda určená pouze pro konzum čerstvých hroznů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.