Zpět na seznam

Vinná réva

Vitis vinifera

Foto: Vinná réva
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny od 10 m do 30 m
Barvy rostliny bílá, žlutozelená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů zubaté, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva je liána dorůstající do výšky 10 - 20 (30)m.
Je opadavá a samosprašná. Délka života této rostliny je dlouhá.

Plody jsou velké 2 -5cm, vejčité, bílé, černé, červené.
Pnoucí révy mají hladký, loupavý, hnědý kmínek, velké laločnaté listy a na podzim záplavu hroznů. Květy jsou tak nenápadné, že si jich všimneme jen vzácně, jsou bílé a sladce voní. Na podzim se listy hezky zbarvují, do červena u odrůd s rudými hrozny nebo dožluta u odrůd s hrozny bílými.

Odrůdy ´Zante´ nebo ´Curratn Grape´ jsou téměř bez semen. Po svém zavedení pomohly vytvořit kalifornský ovocný průmysl, jsou ale méně vhodné do chladnějších oblastí.

Nejodolnější a nejlepší hroznová vína do chladného podnebí jsou ´Boskoop Glory´, které jsou jemné a temně nachové.

´Strawberry Grape´ produkují množství růžovonachových hroznů a ´Siegerrebe´ má růžové plody se sladkou muškátovou vůní.

Čeleď:
Vitaceae (révovité)

Historie:
Hrozny nás provázejí od biblických dob, už praotec Noe založil vinici. Podle archeologických nálezů znali Staří Egypťané do detailů vinohradnictví a vinařství už v roce 2440 př.n.l. Římané rozšířili révu po celé Evropě, dokud v prvním století císař Domicin nezavedl ochranu domácí produkce a nenařídil odstranění révy z Británie, Francie a Španělska. O dvě století později císař Probus znovu víno zavedl a ještě dlouho po zániku Římské říše se vinohrady udržovaly při klášterech.

V průběhu 19. století se víno často pěstovalo pod sklem a viktoriánští pěstitelé dovedli jeho celoroční pěstování ve vyhřívaných sklenících k dokonalosti. Ztrátou levné pracovní síly a ještě levnějšího topiva většina těchto viktoriánských pěstíren zanikla, réva však dosud leckde přežívá u slunných stěn, jejichž skleněný kryt již dávno zmizel.

Do Nového světa bylo víno dovezeno již v roce 1494 a během posledních století se rozšířilo téměř po celém světě. Nyní se většina révy pěstuje na amerických podnožích, především jako prevence proti kořenovému révokazovi rodu Phylloxera.

Pěstování:
Pěstování révy je snadné. Většinou je velmi odolná a k dobré úrodě nevyžaduje zvláštní podmínky. K dozrání hroznů je ale třeba teplý, suchý podzim a v chladnějších oblastech je proto dobré pěstovat révu u teplých zdí.

Způsobů, jak prořezávat révu, i jejich variací je velmi mnoho. Ponecháme-li révu bez řezu obvykle roste bujně a vyčerpává se nadměrnou úrodou.

Tradičně se réva pěstuje na jilmech a moruších, daří se jí dobře vedle ostružin, šalvěje, hořčice a yzopu. Neprospívá jí společnost zelí, ředkvičky, pryšce a vavřínu.

Vinná réva rychle šplhá a překrývá podklad svými listy, které se na podzim krásně zbarvují. Může se tedy použít na zakrytí potřebných míst. V přírodní zahradě je réva potřebná jak svými květy, tak plody.

Hnojení:
Jednou měsíčně postřikujeme rostlinu stimulátorem Bio-Algeen S-90.

Sklizeň:
v chladnu a suchu hrozny vydrží dlouho přímo na révě. Odřezáváme tedy celé letorosty a dáváme je do láhve s vodou, v chladném a suchém sklepu vydrží pak celé týdny. Čím méně se jich dotýkáme, tím lépe vydrží.

Použití:
Nejlepší jsou kvalitní stolní hrozny. Získáváme z nich šťávu, kterou můžeme zmrazit pro celoroční použití. Jsou také vhodné k výrobě zavařeniny a přebytky lze zužitkovat na víno.

Množení:
Révu můžeme pěstovat na jejích vlastních podnožích, můžeme také řízkovat, téměř každý zralý řízek na podzim zakoření. Jinde je třeba očkovat na rezistentní podnože.

Choroby, škůdci:
Příčinou největších ztrát jsou ptáci. Ve vlhkých sezónách se často objevují rzi, v suchých zase plíseň. Objevuje se také zobonoska révová, proti které můžeme bojovat pomocí lapáků a zavedením parazitických hlístů.
Nové fotografie rostlin